Klima Yedek Parça
Şubat 25, 2019
Duvar Tipi Modeller
Şubat 25, 2019
Sistem odalarında kullanılmak üzere montajını yaptıracağınız split klimalar için, aşağıdaki hususları dikkate almanızı rica ederiz.
Bir klima ürününden randıman alınabilmesi için, klimanın aşağıda belirtilen uygun teknik özelliklere sahip olmasının yanında, yapılan kapasite keşfinin doğruluğunun, montajın nizami yapılmasının ve amacına uygun kullanımının da ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz.
 • Sistem odasının ölçülerine göre değil; ortamdaki ısı yüküne göre kapasite tayininin yapılması ve ortamda bulunan cihazların ısı yükünün müşteriden yazılı olarak alınması,
 • Amaca uygun tip ve modeldeki klimanın seçimi,
 • Sistem odasında kullanılan klimanın çalışma esnasında ortamdaki nemi azaltacağı gerçeği ile nem hassasiyeti olan mekanlarda, gerekiyorsa ilave nemlendirici sağlanması lüzumunun yazılı olarak bildirilmesi,
 • Sistem odalarının önemi nedeniyle, kullanılacak klimaların yedeklenmesi gerektiğinin müşteriye yazılı olarak bildirilmesi,
Sistem odalarında (UPS, Elektrik pano odaları gibi kış aylarında dahi soğutma ihtiyacı duyulan mekanlar) kullanılacak klimalarda aşağıda belirtilen teknik özelliklerin bulunması zaruridir;
 1. Klima sisteminin iç ve dış ortam çalışma sıcaklıkları aşağıdaki değerler arasında olmalıdır.
  Dış ortam sıcaklığı -5°C KT ‘de soğutma yapabilmek, sistemin kış aylarında çalışabilmesini ve kompresörün zorlu koşullarda zarar görmemesini sağlayacaktır.
 2. Sistem odası klimaları elektrik kesilip tekrar geldiğinde daha önce set edilen değerde tekrar çalışmaya başlamalıdır. Restart özelliği, montajda pasif durumda ise aktifleştirilmelidir.
 3. Dış ünite elektronik kartı ile dış ünite fan kontrolü yapılabilmeli, fan hızı en az üç kademeli olmalıdır. Bu kontrol sayesinde sistem basınçları ve ısı transferi kontrol altında tutulabilmektedir.
 4. Klima %10 gerilim düşümünde çalışabilmelidir.
 5. Kompresör, %15 gerilim düşümünde kalkış yapabilmelidir. Bu özellik zorlu çalışma koşullarında kompresörün start alabilmesi için çok önemlidir.
 6. Sistem odası klima bir saat içerisinde yaklaşık 10 defa ON-OFF yapabilmelidir. Ani ısı değişimlerinde tepki süresinin kısıtlanması sistem odalarına zarar verebilmektedir.
 7. Dış ünite, soğutma çevriminde batarya çıkışı selenoidi ile basınç kontrolü yapabilmelidir. Bu özellik sistemde oluşabilecek yüksek veya düşük basınç değerlerinin doğrudan müdahale edilebilir olmasını sağlamakta, zorlu çalışma koşullarında kompresörün zarar görmesini engellemektedir.
 8. Hepimizin çok yakından bildiği gibi, şu an Türkiye Klima Pazarında “Split Klima” adı altında satılan tüm marka ve model klimalar, konfor tipi klimalardır

Lider Klima Servisi

Klima Bakımı
a) Periyodik
b) Koruyucu

Klima Montajı

a) Söküm
b) Demontaj

Klima Keşif
a) Ücretsiz Keşif
b) Uygun Kapasite Belirleme
c) Montaj Yeri Planlama

Bakım Sözleşmesi